Betaal je eigen sponsoring niet

Geschreven door Henk Doppenberg op . Geplaatst in Columns

Betaal je eigen sponsoring niet is weer een verhaal van Henk Doppenberg. Een verhaal over een sponsor die zijn sponsorbijdrage doorberekent richting de club.
Profielfoto van Henk Doppenberg     www.henk-doppenberg.nl 
Als het bestuur van OKB bij elkaar zit voor een vergadering, komt na een uurtje de aanschaf van nieuwe trainingsballen, tenues voor alle clubscheidsrechters en dikke jassen voor alle vrijwilligers aan de orde. Trudie en Evelien, die dit klusje voor hun rekening zouden nemen, zijn namelijk bij de plaatselijke sportzaak geweest en daar nogal geschrokken van de prijzen die ze hebben gehoord. 'Ik had op de één of andere manier gelijk al het gevoel dat de prijs die Larissen opgaf erg hoog was en ben daarom thuis eens op internet gaan snuffelen. Al snel bleek dat ik het goed gezien had, want hij was in totaal bijna zeshonderd euro dan alle andere aanbieders. We zijn toen teruggegaan naar de winkel en hebben die man dat voorgelegd. Dat hadden we misschien beter niet kunnen doen, want hij werd meteen onvriendelijk en zei dat onze vereniging heel graag van het geld van anderen leefde, maar zelf te beroerd was om ook maar een euro uit te geven. Wat hij met dat laatste bedoelde weten we niet, maar dat hebben we ook niet gevraagd. We hebben alleen gezegd dat we dit in het bestuur zouden bespreken en dat doen we nu dus ook. Ons idee is echter om de spullen bij een andere sportzaak te bestellen, want dat enorme prijsverschil kan gewoon niet.'

Piet, de man van de sponsorcommissie, is het niet met de conclusie van de dames eens. 'Larissen is al jaren de enige sportzaak uit de regio die ons sponsort, dus vind ik niet dat we onze spullen ergens anders moeten gaan halen. Ten eerste omdat ons dat in ieder geval een sponsor kost en ten tweede is dat ook geen goed signaal naar onze andere sponsors. In ons clubblad staat altijd een advertentie dat we de leden oproepen om bij onze sponsors te kopen, dus moeten we dat volgens mij zelf ook doen.' 'Op zich heb je zeker gelijk, maar de bedoeling is toch dat wij als vereniging financieel gezien beter worden van de sponsoring?' 'Jazeker, en dat weet je zelf ook.' 'Natuurlijk, maar dan wil ik wel eens weten wat Larissen alles bij elkaar doet op het gebied van sponsoring en wat hij daar voor terugkrijgt. Ik krijg nu namelijk het gevoel dat hij de enige is die echt baat heeft bij zijn sponsoring en dat lijkt mij niet de bedoeling.'

De voorzitter bemoeit zich er nu ook mee. 'Trudie, dit soort zaken zijn altijd heel moeilijk uit te leggen. Je mag aan de ene kant een ondernemer nooit kwalijk nemen dat hij zijn sponsorgeld terug probeert te verdienen, maar aan de andere kant ben ik het ook met je eens dat we op de centen van de club moeten letten. Piet, heb jij op papier hoeveel Larissen per jaar aan sponsoring doet en wat er namens de vereniging in ruil daarvoor bij hem wordt besteld?' 'Nee, ik heb mijn administratie niet allemaal bij me.' 'Begrijp ik, maar kun je de volgende bestuursvergadering zorgen dat je de gegevens bij je hebt?' 'Is goed.'

Hier is Evelien niet helemaal blij mee. 'Betekent dit, dat wij dus een maand moeten wachten met het bestellen van die spullen?' 'Willen jullie dan echt naar een andere sportzaak?' 'Eigenlijk houden we het liefst alles bij het oude, maar dan moet Larissen wel normale prijzen hanteren. Voor we deze bestelling willen we dus in ieder geval een keer met hem praten. Trouwens misschien moet jij dat wel samen met de voorzitter gaan doen.' 'Ik blijf het onverstandig vinden om bij een goede sponsor te gaan zeuren over de prijs.' 'Het is geen zeuren, maar alleen een zakelijke benadering. Plus dat we onze verantwoordelijkheid nemen, want het is immers niet ons geld maar dat van de vereniging.'

De voorzitter hinkt blijkbaar nog een beetje op twee gedachten. 'Ik ben het wel met Piet eens dat we de sponsors niet moeten behandelen als normale leveranciers. Trudie heeft echter ook gelijk, want sponsoring is fantastisch, maar we moeten er onder aan de streep financieel niet minder van worden. Kun je de gegevens daarom voor het weekend op de mail zetten, Piet. Dan kijken we er even na, desnoods praten we er zaterdag nog over en nemen daarna een beslissing.'' Prima.' 'Mooi. Dan sluit ik dit onderwerp voorlopig af en komen we er deze week nog op terug.'

Als Trudie een paar dagen later haar laptop opstart en ziet dat ze een berichtje van Piet, de sponsorman, heeft, begint ze direct te lezen. Na een paar tellen ziet ze al, dat ze zich niet voor niets zo druk over deze zaak heeft gemaakt. Larissen is als sponsort zeker goed voor een aardig bedrag, maar dat staat op geen enkele manier in vergelijking met de omzet die hij voor de vereniging maakt. Natuurlijk beseft ze dat de sporthandelaar winst moet maken en dat gunt ze hem ook. Hij moet alleen niet denken, dat de vereniging automatisch alle spullen bij hem bestelt omdat hij sponsor is en hij dus gewoon de hoogste prijs kan vragen.

Omdat ze nieuwsgierig is wat de voorzitter van de gegevens vindt, belt ze hem even. 'Hoi Theo, met Trudie. Heb je de mail van Piet gezien?' 'Ja, ik heb hem net gelezen. 'Wat vind je ervan’ 'Ja, wat moet ik daarop zeggen. Het is nu wel zeker dat je gelijk had over die prijzen, maar ik heb op dit moment nog geen idee hoe we dit op moeten lossen.' 'Jullie zouden toch met die man gaan praten?'

'Dat gaan we, als het aan mij ligt, ook zeker doen. Ik denk alleen niet dat Piet daar erg blij mee is. Laten we morgenmiddag maar even op de vereniging bij elkaar gaan zitten. Er is toch bijna geen voetballen, dus hebben we tijd genoeg. Kun je er om twee uur zijn?' 'Afgesproken en tot morgen.'

Als het bestuur de volgende middag bij elkaar zit, blijkt iedereen het met Trudie eens te zijn. Alleen Piet zegt niets en blijft strak voor zich uit kijken. Hier neemt de voorzitter alleen geen genoegen mee. 'Piet, ik heb je nog niet gehoord. Ben je het niet met ons eens of is er wat anders aan de hand?' 'Ik ben het wel met jullie eens, maar denk dat we een probleem hebben.' 'Want?' 'Larissen heeft een sponsorcontract en daar staat in dat wij al onze sportmaterialen bij hem moeten inkopen. Over verkoopprijzen en leveringsvoorwaarden staat echter nergens wat, dus kan hij doen wat hij wil.' 'Heb jij dat contract gemaakt?' 'Nee, dat heeft Wim gedaan.' 'Laat hij de contracten die hij maakt niet aan jou zien?' 'Nee, want het zijn allemaal standaardcontracten. Bij Larissen heeft hij echter zelf dat stukje over de leverantie van de sportspullen toegevoegd. Hij heeft daar verder niet bij nagedacht, want er zijn immers wel meer sportzaken die een dergelijke overeenkomst met een club hebben. Al zullen die hopelijk niet allemaal op dezelfde manier behandeld zijn als wij.' 'Hoe bedoel je?' 'Nou, ik heb een aantal rekeningen van Larissen bekeken en ben tot de conclusie gekomen, dat hij ons altijd al voor alles de hoofdprijs heeft berekend. Dat is trouwens ook mijn schuld, want ik ben te goed van vertrouwen geweest en had de facturen wat beter na moeten kijken.'

De voorzitter zucht een keer diep. 'Misschien heb je gelijk, maar ik kan me voorstellen dat je die rekeningen niet allemaal doorgespit hebt. Die Larissen heeft immers nog nooit aanleiding gegeven om hem niet meer te vertrouwen. Hoe lang loopt dat contract trouwens nog?'

'Gelukkig tot aan het einde van dit seizoen.' 'Dat valt aan de ene kant mee, maar aan de andere kant is het toch nog een heel tijdje.' 'Precies, dus wat nu?' 'Ik denk dat we toch samen naar die man toe moeten om hem te vertellen dat we niet blij zijn met de prijzen die hij aan ons heeft berekend. We horen dan vanzelf wat hij zegt. Als hij niets aan de situatie wil doen, zeggen we hem dat we voor volgend seizoen op zoek gaan naar een andere leverancier. Ik denk dat we er trouwens sowieso een tweede sportzaak bij moeten nemen.' 'Waarom?' 'Omdat beide winkeliers er dan wel voor zullen waken dat ze niet veel duurder zijn dan hun concurrent. Of ze moeten afspraken met elkaar maken, maar dat zie ik niet zo snel gebeuren.' 'Nee, ik ook niet. Wanneer gaan we trouwens naar Larissen toe?' 'Zullen we het nu meteen maar doen?'

Als de twee mannen tien minuten later de sportzaak binnenstappen, zien ze dat de eigenaar net op het punt staat om naar huis te gaan. 'Heb je even tijd voor ons?' 'Zeker, maar die spullen kunnen jullie ook bij de dame achter de kassa bestellen.' 'Nee, het gaat om iets anders.' 'Ik was er al bang voor. Loop maar even mee.'

De winkelier gaat zijn gasten voor naar een kantoortje achter in de winkel en daar neemt de voorzitter meteen het woord. 'Twee bestuursleden van ons zijn hier begin deze week geweest om een offerte op te vragen voor scheidsrechterstenues, ballen en jassen.' 'Klopt en zij vonden die prijs veel te hoog.' 'Wij ook, want je bent bijna zeshonderd euro duurder dan alle andere winkeliers.' 'Dat kan, maar zij sponsoren jullie niet.' 'Wat bedoel je daarmee?' Als ik jullie altijd de laagste prijs moet berekenen en ook nog eens anderhalf duizend euro per jaar blijf sponsoren, heb ik aan het einde van het jaar niets aan jullie verdiend en daar begin ik niet aan.'

Piet heeft inmiddels een papiertje uit zijn zak gehaald, waarop staat wat de vereniging het afgelopen seizoen allemaal bij Larissen heeft besteld. 'We vragen je niet om ons voor de laagste prijs te leveren, maar wel voor een normale prijs. Als ik zie hoeveel sportkleding er afgelopen seizoen door onze club bij jullie is besteld en hoeveel leden van ons bij jou in de winkel komen, lijkt me dat niets teveel gevraagd.' 'Mij wel.' 'Dan gaan we als bestuur toch eens met elkaar overleggen of er geen andere leverancier van sportartikelen moet komen. We gaan binnenkort trouwens sowieso met een tweede winkelier in zee, want we willen niet meer dat al onze spullen uit dezelfde winkel komen.' 'Dat recht hebben jullie niet, want ik heb namelijk een contract waarin staat dat jullie al je sportspullen bij mij moeten kopen.' 'Ja, maar dat contract loopt aan het einde van het seizoen af.'

Larissen denkt even na. 'Wat bedoel je daarmee?' 'Dat we op deze manier je contract niet verlengen. Wat je aan de slager en de bakker die een team willen sponsoren berekent, moet jij weten. Wij willen namens onze vereniging echter niet meer overal de hoofdprijs voor betalen. De passage dat wij al onze inkopen bij jou moeten doen, komt dus absoluut niet meer in je nieuwe contract.' 'Dan zijn jullie een goede sponsor kwijt.' 'En jij een grote klant. Als we met een tweede leverancier gaan werken, maak je via ons trouwens sowieso al de helft minder omzet.' 'Mensen, ik weet wat jullie willen en hoe jullie erover denken. Laat me er even een paar dagen over nadenken, dan kom ik er in de loop van volgende week op terug.' 'Dat is goed.'

Een paar dagen later komt er al bericht van Larissen, dat hij zijn sponsorbijdrage voor volgend seizoen halveert. Hij wil de vereniging, al is het de helft minder, echter wel graag blijven leveren en daar gaat het bestuur mee akkoord. Over de hoge prijzen hoeven ze het niet meer te hebben, want die zijn opeens verleden tijd.

Voetbalvrienden of voetbalvriendinnen - HET gepersonaliseerde kinderboek Kijk op www.henk-doppenberg.nl voor alle informatie